At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

At kuruğu otu çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, at kuyruğu otu çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır, neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?


At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları
At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

At Kuyruğu Otu Çayı

At kuyruğu bitkisi çayı birçok şifalı özellikleri vardır. Bunlardan en önemlisi ödem attırarak zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bu kadar faydalı olmasına rağmen az bilinen bir çaydır. Atkuyruğu çayı vücutta biriken kolesterol ve toksinleri temizler. Bu at kuyruğu otunun bitkisel çayı ağız içi yaralanmasını da engelleyebilirsiniz. Saçın uzamasına etki eden bitkinin aynı zamanda saç dökülmesini yavaşlattığı, yeni saç köklerinin oluşumunu teşvik ettiği bilinmektedir. Saç bakımının yanında kuru ciltler için de çözümler sunmaktadır. Yatıştırıcı etkisiyle cildi sakinleştirir ve nemlendirir.

Antik bir bitki olarak değerlendirilebilen at kuyruğu otu, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkinin isminin görsel açıdan at kuyruğuna benzemesiyle ilgisi olduğu düşünülmektedir. Bitkinin familyasının Latince ismi olan Equisetaceae aslında iki kelimeden bir araya gelmiştir. At kuyruğu otları, eğrelti otlarıyla akraba bitkilerdendir. At Kuyruğu Otu (kırk boğum, çam otu, zemberek otu, kırkkilit otu, inek ölüm otu, beygir kuyruğu otu) gibi isimlerle de bilinir.

Atkuyruğu Bitki Çayının Faydaları

  • Vücudu güçlendirir
  • Eklem, kemik ve tırnakları güçlendirir
  • Ödem attırır
  • Zayıflamaya yardımcı olur

Atkuyruğu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Diğer çaylardan farklı olarak bu bitki çayı metal kapta demlenir. Bu metal pot veya metal fincan olabilir. Kullanacağımız su temiz olmalıdır, mesela damacana suyu olabilir. Otu küçük parçalara ayırdıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar alın ve 200 ml kaynayan suyun içine koyun. Sonra kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatıp altını kapatıyoruz. Kapağını kapatıp birkaç saat demlenmeye bırakıyoruz. Suyun buharlaşmasını da düşünerek 250 ml su kullanın. Taze bitki olursa daha etkili olur. Bu çayı günde 3 fincandan fazla içmemeye dikkat edin. Çay 1 ay içilip 2 hafta ara verilerek tekrar içilmek şartıyla sürekli tüketilmesi gerekir.

Atkuyruğu Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Akut nefrit, nefroz ve diğer böbrek hastalığı olanlara, hamilelere, bebeklere, bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayı yasaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir