At Kestanesi ve Faydaları?

Bir çok insanın adını duymadığı ve ne işe yaradığını bilmediği at kestanesinin mucizevi faydaları var. Keşfettikten sonra vazgeçemeyeceğiniz bir bitki; At kestanesinin faydaları?

at kestanesi

Hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde birçok ilaç üretiliyor fakat artık doğal içeriklerle bitkisel ürünler tercihimiz olmalı. Çünkü bu yönde sayısız ürün yapılıyor ve bunlara ulaşmamız kolaylaşıyor. Doğada yetişen birçok ağaç, meyve, sebze insan sağlığı için ilk etkili yöntemdir aslında… İşte bunların başında geliyor diyebileceğimiz önemli bir bitki, at kestanesi… Görüntüsü yediğimiz kestaneye benzese de o kestane bu kestane değil arkadaşlar. Bu bitki zehirli olduğu için yenmiyor, asıl rolünü bakım ürünlerinde oynuyor. İlk duyulduğunda akla gelmesi gereken özelliği ağrı kesici olmakla beraber faydaları saymakla bitmiyor.

At kestanesinin faydaları?

at-kestanesi-ates-dusurucu
At kestanesi kabuklarından yapılan ilaçlar ateş düşürücü olarak kullanılır. Soğuk algınlığına iyi gelir.

at-kestanesi-goz-altı

Göz altı şişkinliğini giderir. Sıkılaştırıcı özelliği bu konuda etkilidir.

at-kestanesi-kırısıklık
At kestanesinden yapılan kremler cildi güzelleştirir, erken yaşlanmadan korur ve botox yapan birçok kremde at kestanesi kullanılır.

at-kestanesi-varis
Varis oluşumunu engeller. Etkinin kalıcı olması isteniyorsa devamlı kullanılmalıdır.

at-kestanesi-oksuruk
Grip ve nezle gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü hafifletir.

at-kestanesi-romatizma
Kabuklarından, çiçeklerinden ve tohumlarından yapılan karışımlarla hazırlanan ağrı kesici kremler romatizma ve kas ağrılarını hafifleticidir.

at-kestanesi-sac-dokulmesi

Saçların dökülmesini önler.

At kestanesi ne işe yarar, nasıl kullanılır?

at kestanesi 2

At kestanesini kullanımı için yağ, jel ve kremleri tercih edebilirsiniz. Ben ağrı kesici etkisi olan jelini kullanıyorum ve bir çok alanda işe yarıyor. Tabi kullandığınız ürünün doğal içerikli olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

  • Akşam yorgun eve geldiniz; bu kremi masaj yaparak uyguladığınızda müthiş bir rahatlama hissediyorsunuz.
  • Baş ağrınız varsa şakaklarınıza sürerek ağrınızı hafifletebiliyorsunuz.
  • Yorgunluktan ayaklarınız şişmiş ise sıcak suya karıştırıp ayağınızı bu suda beklettiğinizde şişkinliği ve ağrıları gidermiş oluyorsunuz.
  • Nezle olmuş ve burnunuz tıkanmış ise sıcak suya at kestanesi jeli ekleyip buharını tenefüs ettiğinizde tıkanıklığınızı gidermiş oluyorsunuz.
  • Öksürüyorsanız yatmadan göğsünüze ve sırtınıza uyguladığınızda rahat bir uyku çekiyorsunuz.
  • Varis var ise o bölgeye sabah akşam masaj yaparak uygulayın. Düzenli uyguladığınızda kısa sürede varislerin azaldığını göreceksiniz.

Tarafımdan denenmiş bu yöntemler sizi çok rahatlatacak. Bu her derde deva, mucize at kestanesi içerikli ürünler herkesin evinde mutlaka bulunmalı.

Gürsel Değirmenci

İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

Uyarı: Neler.com'da yer alan içerikler tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Ziyaretçi kullanıcılar site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza, 112 Acil yardım hattına ya da 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.