At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yağının Faydaları
At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yağının Faydaları; at kestanesi acı ve zararlı olan maddeler içermesinden dolayı kişilerin uzak durduğu kozmetik firmalarının ise vazgeçilmezi haline gelmiştir.

At Kestanesi Yağının Faydaları

At kestanesi yağını daha önce hiç duymamış veya at kestanesi yağı ile daha önce herhangi bir yerde karşılaşmamış olabilirsiniz. Fakat at kestanesi yağı aslında eski zamanlardan bu yana uzun yıllardır kullanılan şifalı bir bitkinin şifalı bir yağı olarak işlev gösterir. At kestanesi yağı, latince adı Aesculus hippocastanum olan at kestanesi bitkisinin yağının çıkarılması sonucu elde edilen ve pek çok yerde kullanım gören etkin şifalı bir yağdır.

At kestanesi yağı yalnızca ülkemizde değil, dünyada ki diğer pek çok ülkede de sıklıkla kullanılan ve bulunan, hastalıklara karşı etkin özel şifalı bir yağ türüdür. At kestanesi yağı pek çok ülkede bulunur ve rağbet görerek kullanılır.

At Kestanesi ile Losyon Yapımı

Pek çok faydası bulunan At Kestanesi Yağı; Cilde losyon amaçlı kullanılabilir. 2 su bardağı kadar kaynamış olan suyun içine kestanenin iç kısmını rendeleyin ve 1 saat bekletin. Bu karışımı losyon olarak kullanabilirsiniz. At kestanesi yağını varis tedavilerinde, kramplarda, masajlarda ve bağırsak rahatsızlıklarında aromatik yağ olarak kullanabilirsiniz.

Evde At Kestanesi Yağı Yapımı

Sonbahar aylarında olmuş olan kestanelerde 6 adet alın ve kabuğunu soyun. İç kısımlarını iri şekilde rendeleyin. Orta boy kavanozun içine saf zeytinyağı koyun. Kavanozun 3/1 oranında kestaneyi ekleyin. Güneşte bu karışımı yaklaşık olarak 45 gün boyunca bekletin. Akşamları ağzı kapalı olan kavanozu çalkalayın. Bu yağı ister diğer yağlar ile karıştırarak isterseniz tek başına kullanabilirsiniz.

At Kestanesi Yağı Kullanım Şekilleri;

At kestanesi Yağının Yüzde Kullanımı: At kestanesinin yağı cilde krem amaçlı kullanılır. Gece yatmadan önce her gün kullanılabilmektedir. Gece boyu uyku esnasında hücre yenilenmesi yaşandığı için cilde oldukça fayda sağlar. Yatmadan 1 saat kadar önce at kestanesi yağına zeytinyağı dökerek karıştırın. Bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

At Kestanesi Yağının Vücutta Kullanımı: At kestanesi yağını vücudumuza masaj yağı olarak kullanabiliriz. Vücudumuzun neme olan ihtiyacını karşılar. Nasırlara ve kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Çatlak tedavilerinde kullanılır. Damar büzücü olan etkisinden kaynaklı olarak damarlarda kan dolaşımı sağlamaktadır. Vücutta oluşan kılcal damar sorunlarında, varislerde ve şişkinlikler de kullanılır.

Yaşlanma Karşıtı Olarakta Kullanılır

At kestanesi yağı kişilerde yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini hızlandırmakta, güzel ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı sağlamaktadır. Ciltte var olan çizgileri ve kırışıklıkları belirsizleştirir. Cilde nem verir. Bariyer olan tabakayı gerginleştirir ve güçlendirir. Kırışmaya müsait olan ciltlerde engelleme yapar.

Selülite Karşı At Kestanesi Yağı

At kestanesi yağı selülite iyi gelmektedir. Bölgesel anlamda toparlanmada ve incelmede fazlasıyla kullanılır. Yağı parçalama özelliği bulunur. Vücuda kadifemsi bir görüntü sağlarken sıkılaştırmaktadır. At kestanesi yağı karın bölgesindeki yumuşama, doku deformasyonunda önüne geçer. Bacak ve kollardaki selüliti ortadan kaldırır. At kestanesi yağını masaj yapma tekniği kullanabilir ve selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here