Aspir Çayı Faydaları

Aspir çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, aspir çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır, nasıl içilir, neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?


Aspir Çayı Faydaları
Aspir Çayı Faydaları

Son Güncelleme

Aspir Çayı

Aspir Çayı dünya çapında yetişmekte olan otsu aspir bitkisinin yapraklarıyla hazırlanmaktadır. Aspir çayı güçlü ve oldukça lezzetli bir çaydır. Bu bitkisel çay, sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır.

Aspir bitkisinin tohumları çıkarılarak Aspir Çayı olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda tohumlarından yemeklerde güvenle kullanılan aspir yağı elde edilmektedir. Aspir Bitkisinin Anavatanı Arabistan yarımadası olup, iran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye’de Anadolu’da yabani olarak aslanmakta ve ekimi de yapılmalıdır.

Faydaları nelerdir?

  • Adet düzensizliğinin konusunda oldukça etkili olan aspir çayı aynı zamanda adet sancısı, doğumdan sonra ortaya çıkan ağrılar ile beraber eklem ağrılarına da oldukça faydalıdır.
  • Kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanda pıhtılaşma probleminin giderilmesine yardımcı olur.
  • Cilt problemlerine iyi gelmekle beraber kızamıkta oluşan cilt sorunlarına karşı kullanılabilir.
  • Sindirim sistemine olan faydalarından dolayı da aspir çayı kabızlık problemine ne iyi gelir.
  • Antibakteriyel ve antioksidan özelliği sayesinde bakterilerden kaynaklanan hastalıklar ile beraber kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarına karşı fayda sağlar.
  • Aspir çayı yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak kolesterol seviyesinin dengede olmasını sağlar.
  • Kan şekeri seviyesinde yaşanan dengesizliklerin kontrol altına alınmasını sağlayan aspir çayı kan şekerini düzenler.
  • Bağışıklık sistemini olan katkıları sayesinde birçok hastalığa karşı vücudu korur.
  • Kilo problemi olan kişiler tarafından kullanılabilen bu çay vücutta biriken yağların eritilmesine katkı sağlayarak kilo verme yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Aspir Çayı Nasıl Kullanılır
Aspir Çayı Nasıl Kullanılır

Sıcak alındığında Aspir çayı güçlü terlemeye neden olur ve bu yüzden soğuk algınlıktan ve ilgili rahatsızlıklar için kullanılır.

Soğuk olarak;100 gram aspir, 1 litre suda kaynatılır. Günde 3 kez 1 bardak içilir. Aspir yağıda kullanabilirsiniz bir doz 20 ila 60 damladır.Sıcak olarak; 1 çay kaşığı çiçeği 1 bardak suda demleyin. Günde 1 ila 2 bardak alın.

Aspir çiçeği yağı zararları, her bitkisel çay gibi aspir çayının da aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır. Dozunda kullanıldığı takdirde hiçbir yan etkisi olmayan bu çay hassas yapılı kimselerde alerjiye neden olabileceği için her ihtimale karşı dikkatli kullanılmasında fayda vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir