Anzer Balı Faydaları

Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylasi adiyla isimlendirilen anzer balının sağlığımıza faydaları nelerdir?


Anzer Balının Faydaları
Anzer Balının Faydaları

Son Güncelleme

Anzer Balı

Anzer Balı, Rize’nin Anzer Yaylasında ağaç yetişmemektedir. Bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yaylasında yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır.

Anzer Balı Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylasi adiyla isimlendirilen ve bir diğer adıyla Anzer Ballıköy yaylasiına gelerek, Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda Anzer yaylasında binlerce çiçek çeşidi olduğu görülmüş, ancak bu çiçeklerin içerisinde bazı toksonların (çiçek türleri) en az 80, 90 tanesinin sadece Anzer yaylasına has endemik çiçek türü olduğu farkedilmiş ve bu endemik çiçeklerin özlerinden Kafkas arılarının topladığı bala dünyaca kalitesi ve markasıyla bilinen meşhur Anzer Balı Denir.

Muhteşem Görkemiyle Anzer Yaylası
Muhteşem Görkemiyle Anzer Yaylası

Faydaları nelerdir?

  • Serbest radikallerle savaşan anzer balı güçlü bir antibiotiktir.
  • Cilt hücrelerini yenileyerek cildi güzelleştirir.
  • Yorgunluktan ve hastalıklardan kaynaklanan ağrıların azalmasını sağlar.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Sinir sistemini dengede tutar.
  • Akciğerin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
  • Damarların sertleşmesini engeller.
  • Yağ yakımını hızlandıran anzer balı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Nasıl üretilir?

Anzer yaylasin da Anzer’e Balı üretimi haziran ayının ilk haftasıyla bilikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını Atan Anzer Yaylasi Doğal güzelliğini haziranla başlayıp Temmuzda doruğa taşıyıp Ağustosta tamamlar.

Anzer Balli köyde iklim şartlarına bağlı olarak Ağustosun birinci yada ikinci haftasında Anzer balı sağım işlemi ( Anzer balı hasatı ) denilen işlemle Anzer Balları kovanlardan alınır.

Anzer Yaylasi’nda Anzer balı hasatı Hava şartlarının etkisine, çayırların ( çimenlerin erken biçilmesine bağlı olarak Anzer balı üretim miktarı az yada çok üretim olarak değişkenlik arz etmektedir.

Anzer‘de ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yaylasın’da yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzerbalı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır. Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı dededen toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri günümüze kadar kullanılarak gelen dünyaca  meşhur Kaliteli bir baldır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir