Alzheimer Belirtileri?

Alzheimer Belirtileri?

Alzheimer

Alzheimer hastalığı çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilen, kişinin gittikçe ilerleyen bir şekilde bilişsel yeteneklerinin yıkımına neden olan bir beyin hastalığıdır. Kişi yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma, karar verme yeteneğini kaybeder. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremez. Anormal davranışlarda bulunur. Kişiliği değişmeye başlar, kaygı artar en sonunda kendisini dahi tanıyamaz duruma gelir.

Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık aşamalı olarak ilerler beyinde plaklar ve yumaklar denilen anormal protein parçaların birikmesiyle beyin hücreleri ölürler. Bu plaklar önce, hippocampus denilen beynin hafızayla ilgili bölgesinde birikmeye başlar. Yıllar geçtikçe bu plaklar ve yumaklar hippocampusu yavaşça tahrip eder ve yeni anıları hatırlamak giderek daha güç hale gelir. Bir kaç saat önce yaşananları hatırlamak bizleri için çok kolayken alzheimer hastaları için çok zor olabilir.

Plak ve yumaklar beynin diğer bölgelerine yayılır, buralardaki hücreleri öldürürler. Nereye giderlerse beynin o bölgesindeki işlevler bozulur. Bu yayılım hastalığın neden farklı evrelerden oluştuğunu açıklar. Hastalık hippocampus dan beynin lisanla ilgili bölgesine yayılır ve bu olduğunda konuşurken doğru kelimeyi bulmak giderek zorlaşır. Sonra hastalık mantıksal işlemlerin bulunduğu beynin ön bölgesine ilerler. Dereceli olarak hasta kavramları anlama, problemleri çözme ve plan yapma becerilerini kaybeder. Plak ve yumakların sonraki hedefi beynin duyguları düzenleyen bölgesidir. Burası tutulduğunda hasta duygu durumu ve hisleri üzerindeki kontrolünü kaybetmeye başlar. Daha sonra hastalık beynin görme, işitme ve koklama duyularının işlediği bölgeye yayılır. Bu evrede Alzheimer kişinin duyularını bozmaya başlar ve halüsinasyonlar görülmeye başlanır. Nihayetinde plak ve yumaklar hastanın beyninin arka bölümünde saklanan en eski ve değerli anılarını siler. Sonlara doğru hastalık kişinin denge ve koordinasyonunu bozar ve en son evrede beynin nefes alma ve kalp atışlarıyla ilgili bölgeleri de etkilenir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

  • Öncekiyle uymayan tuhaf davranışlar
  • Aynı şeyi tekrarlama
  • Kişilik değişmesi
  • Konuşma güçlüğü
  • Temizliğe dikkat etmeme

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alzheimer Hastalığı
Alzheimer Hastalığı
  • Alışmış olduğu ortamı değiştirmemelidir. Çünkü hastaların alışkın olmadığı yerleri tanımayıp kafa karışıklığı artar ve hastalığın ilerlemesine neden olur.
  • Yürürken engel teşkil edecek eşyaları ortadan kaldırmak gerekir.
  • Hasta için tehlikeli araçlar ortadan kaldırılmalıdır. Mutfak ve banyo gereçleri gibi…
  • Buzdolabındaki gıdalar sık sık kontrol edilmeli. Orta dereceli hastalar taze ve bozuk gıdaların ayrımını yapamazlar.
  • Hastayı bakım deneyimi olan bir kişi tarafından takip ve denetimde tutmalısınız.

Hastalığın hafif unutkanlıktan ölüme kadar ilerleyişi yavaş ama süreklidir. Ortalama 8 ile 10 yıl arasında süren bu amansız ilerlemeyi durdurmak maalesef günümüzde ne yazık ki mümkün değildir.

Yorum Gönder