AIDS Belirtileri?

AIDS Belirtileri?

HIV ve AIDS aynı şeyler değildir!

HIV insanda bağışıklık sistemini baskılayan virüstür. AIDS, HIV virüsü nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Böylece başka hastalıklara yakalanma ihtimali kolaylaşır ve soğuk algınlığı gibi küçük bir hastalık dahi direnç gösterilemez.

Araştırmalara göre net tedavi bulunamasa da bu virüsü taşıyan insanların hastalıklara karşı dirençli olması için sağlıklı beslenmeleri en önemli unsurdur. Mucize reishi mantarının bağışıklık sistemine katkılarını sizlerle paylaşmıştık. Doktorunuza danışarak, tavsiyesi dahilinde kullanabilirsiniz.

Hem kadında hem de erkekte görülen AIDS her yaştan insana bulaşabilen bir hastalıktır. AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. Kanında HIV taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Bazı vakalarda HIV pozitif olanların uzun yıllar AIDS hastalığına yakalanmadığı gözlenir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

 1. Korunmasız cinsel ilişki
 2. Kan yoluyla ortak enjektör kullanımı
 3. Anneden bebeğe, doğum ya da emzirme yoluyla.

Yani AIDS birçok insanın dediği gibi; havayla, aynı bardaktan su içmekle, öpüşmekle, el ele tutuşmakla, aynı tuvaleti kullanmakla, öksürükle, hapşırıkla, AIDS li biriyle sohbet etmekle bulaşmaz. Sizin bu dedikleriniz griptir. Dolayısıyla kişinin AIDS li olduğunu öğrendiğinizde öcü görmüş gibi kaçmanız sizi korumaz çünkü AIDS den koşarak kaçılmaz. HIV Virüsünü ölümcül olmaktan çıkarıp, kronik taşıyıcılık seviyesine inmesine etkin tedaviler bulunalı tam 18 yıl oluyor.

Sık Görülen AIDS Belirtileri

Aids Belirtileri Yaralar
Aids Belirtileri Yaralar

Grip tarzında bir enfeksiyon oluşumu…

 • Yüksek derec ateş
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Bulantı, kusma ve ateş
 • Gece terlemeleri
 • Halsizlik
 • Deri döküntüleri
 • Kilo kaybı
 • Pamukçuk
 • Yoğun baş ağrısı

HIV – AIDS Tanısını koymak için yapılması gereken şeylerden en önemlisi labaratuvar testleri. Elısa testi denilen anti HIV antikoruna bakılan test. Diğeri combo test diye geçer yani HIV antijeni ve HIV antikoruna beraber bakan testler. Bir diğeri de HIV RNA PCR denilen daha ileri bir tekniktir. Şüpheli temas sonrasında antijen-antikor testleri yaklaşın 14. günde pozitifleşmeye başlar. 14 ile 28 gün arasında pozitiflik ihtimali daha yüksektir. İlk 90 gün içinde yapılan combo testler %100 güvenilir değildir. Bu yüzden 90. günde bu testlerin tekrarı, doğrulaması yapılmalıdır. Ya da şüpheli temastan 10 gün geçtikten sonra HIV RNA PCR denilen daha ileri moleküler bir yöntem vardır. Bu testle vücuttaki virüs sayısı net olarak ölçülür. Bu seçenek daha güvenilirdir fakat biraz daha maliyetli

Erken teşhis etkili tedavinin en önemli adımıdır. Şüpheli birliktelik sonrası kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz

Yorum Gönder