Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Neredeyse her kadının kabusu olan adet sancısı bazen dayanılmaz bir hal alabiliyor. Bu zorlu ağrılardan kurtulabilmek için; Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak için rahim kasılmalarının vücuda ağrı olarak yansımasıdır. Bazı kadınlar bu ağrıyı, ağrı kesici kullanmadan hafif geçirebilir. Fakat bazı kişilerde de günlük hayatı aksatacak şekilde şiddetli ağrı görülür. Bu ağrı genelde kanamadan bir kaç gün önce başlar ve adet döneminin bitimine kadar devam edebilir. Bir sağlık sorununa işaret etmeyen adet sancısından kurtulmak için bir kaç küçük uygulama ve bitkisel çaylar yeterli olacaktır.

  • Adet ağrısına en iyi ilaç ısıdır. Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine yerleştirin. Böylelikle kasılmalar hafifleyecektir. Gün içerisinde alt karın bölgesini ve ayaklarınızı sıcak tutmayı ihmal etmeyin.
  • Alt karın bölgesine parmak uçlarınızla dairesel hareketler çizerek masaj yapın.
  • Ahududu, çilek, yaban mersini, tarçın, maydanoz, rezene, fesleğen, zencefil adet sancısına iyi gelen bitkilerdendir.
  • Sıcak içecekler ağrınıza iyi gelecektir. Fakat bunun için kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz.
  • Adet sırasında ve öncesinde vücudunuzu yormayın ve güç gerektiren işlerden kaçının.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil Çayı

Bir bardak çay için az miktarda zencefil rendeleyin. Sıcak suda yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatın. Hazırladığınız suyu süzün ve sonra içine limon ve bal ekleyin. Hazırladığınız çayı adet adet sancısı döneminde gün içerisinde 2-3 kere tüketebilirsiniz.

Fesleğen Çayı

Bir yemek kaşığı fesleğen yapraklarını bir bardak sıcak suya ekleyin ve sıkıca ağzını kapatın. Bu şekilde soğumasını bekleyin.

Rezene Çayı

Bir çay kaşığı rezene tohumunu alarak bir bardak sıcak suya ekleyin. 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Süzdükten sonra içerisine bal ekleyin ve karıştırın. Bu çayı günde 2 kere tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

2-3 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı bir bardak sıcak suya ekleyin. 5 Dakika bekletin ve süzdükten sonra bal ekleyerek için.

 

Ağrıyı kesmek için kullanılan bazı ilaçlar adet düzenini bozabiliyor. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim. Yazımızdaki yöntemleri denediğinizde ilaç kullanımına ihtiyaç kalmadığını göreceksiniz.

Gürsel Değirmenci

İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Uyarı: Neler.com'da yer alan içerikler tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Ziyaretçi kullanıcılar site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza, 112 Acil yardım hattına ya da 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.